
17 maj Co warto wiedzieć o Reykjaviku?
Wyobrażenia
Wyobraźcie sobie, że przylatujecie do danego kraju, przejeżdżacie 2200 km. Jadąc główna drogą przez kilka godzin nie mija Was żaden samochód. Miasta, które mijacie składają się z kilku małych domków. Czasami macie wrażenie, że trafiliście na koniec świata. Jak wyobrażacie sobie stolice takiego kraju?
Po 6 dniach przejechania prawie całego południa i zachodu Islandii wyobrażaliśmy sobie Reykjavik bardzo podobnie do reszty kraju. Małe Islandzkie domki, kilka uliczek na krzyż, dwa sklepy i kościółek. Oczywiście, nasze wyobrażenia były strasznie głupie i mijały się z prawdą. Kiedy podczas ostatniego dnia naszej Islandzkiej wyprawy wjechaliśmy do Reykjaviku to nie mieliśmy najlepszych humorów na świecie. Dopadło nas tzw. podróżnicze przesilenie, padało, a słońce schowało się głęboko za chmurami. Mimo to, jest kilka fajnych rzeczy w stolicy Islandii, zastanawiacie się co warto wiedzieć o Reykjaviku?
Co warto wiedzieć o Reykjaviku?
1. Chodniki w Reykjaviku są podgrzewane… przynajmniej powinny być. Podczas naszego pobytu w Reykjaviku system się popsuł i chodniki przypominały jedną, wielką zaspę. Nieświadoma tego, że zaspy są winą popsutego systemu, przez cały dzień zastanawiałam się: jak tak można żyć?!

Tak wyglądają chodniki, kiedy psuje się system ogrzewania.
2. W Reykjaviku i na jego obrzeżach mieszka łącznie 180 tys. ludzi (czyli ok. 3/5 całej ludności kraju). Dla porównania – w Warszawie mieszka prawie 2 miliony ludzi.
3. Nas zdecydowanie najbardziej w Reyjkaviku zainteresowały murale. Jest ich mnóstwo i często są piękne. Zobaczcie sami:

Murale w Reyjkaviku
4. Nad Reykjavikiem góruje Kościół Hallgrímura. Wśród turystów jest to bardzo popularne miejsce, dla nas jednak to tylko brzydka, betonowa budowla. Poza tym – jest to drugi najwyższy budynek kraju.

Kościół Hallgrímura
5. Jednym z ładniejszych miejsc w Reykjaviku jest jezioro Tjörnin. W marcu jezioro było zamarznięte, więc panorama była cudna!

Jezioro Tjörnin
6. Marzyliście kiedyś o wełnianym, Islandzkim swetrze? W Reykjaviku kupicie je na każdym kroku, ale… najtańszy jaki znalazłam kosztował 1000 zł. Swoje marzenie o wełnianym swetrze odłożyłam na później.
7. Nasz przewodnik (wydawnictwo Marco Polo – nie polecamy) w top 10 Islandii zamieścił Port w Reyjkaviku. Nas port nie urzekł. Jego główną atrakcją są firmy, które organizują wyprawy na obserwowanie wielorybów (koszt 500 zł) lub wyprawy w poszukiwaniu zorzy (czego nie rozumiem wcale).

Port w Reykjaviku
8. Kiedy spogląda się na Reykjavik z góry, możemy dostrzec ładne, kolorowe miasteczko. Taki widok gwarantuje nam zbiornik wód termalnych Perlan. Warto tutaj zajrzeć – nie tylko dla pięknej panoramy Reykjaviku, ale także, aby zobaczyć sam budynek. Perlan to nowoczesne dzieło architektury.

Panorama Reykjaviku

Perlan
9. W Reykjaviku drewniane chatki przeplatają się z nowoczesnymi budynkami. Jednym z nich jest Harpa – czyli hala koncertowa. Cała fasada jest szklana, wyglądem nawiązuje do wielkiej, mieniącej się bryły lodu. To jeden z najbardziej zjawiskowych budynków jaki widziałam w życiu (wstęp wolny + darmowy dostęp do wifi w środku 😉 )

Harpa

Harpa
10. Jeżeli myślicie, że markety w stolicy otwarte są w normalnych dla nas, Polaków, godzinie – to się mylicie. Market Bonus (odpowiednik Polskiej Biedronki) w centrum miasta jest otwarty od godziny 11.00 do 18.30 (w dni powszednie).
Podsumowanie
Jeżeli będziecie na Islandii, to na pewno warto odwiedzić Reyjkavik – przede wszystkim po to aby obejrzeć widoki z Perlan. Może gdybyśmy my trafili tutaj z innym nastawieniem, pogoda byłaby ładniejsza, a chodnikami dałoby się chodzić, to Reykjavik by bardziej przypadł do naszych gustów.
Dajcie znać czy podobał Wam się wpis: „Co warto wiedzieć o Reykjaviku?”. Jeżeli nie czytaliście naszych poprzednich wpisów o Islandii to zajrzyjcie tutaj:
Co Warto zobaczyć na Islandii?
Islandia – najpiękniejsze zdjęcia
Przygotowaliśmy również całkowicie darmowy przewodnik po Islandii do pobrania w PDF.
Pozdrawiamy!
Marta i Paweł – Mapowicze.pl – Blog podróżniczy
Najbardziej urzekło mnie jezioro. Stan chodników mimo większej nowoczesności, w razie awarii podobny do naszych polskich. Czułam się swojsko widząc te zaspy. Patrząc na kościół pomyślałam że czemu nie jest.drewniany lub właśnie z większą ilością szkła. Zdjęcia cudne
Zdecydowanie drewniany kościółek by lepiej komponował się z architekturą miasta. 🙂
Przewodnik pobrany i coraz bardziej skuszona na wyjazd tylko bilety upolować
W takim razie życzymy powodzenia w szukaniu biletów! 🙂 Gdybyś miała jakieś pytania, to śmiało pisz. Postaramy się pomóc. 😉
Piękne murale 🙂 sama chętnie bym się tam wybrała tylko zimno mnie odstrasza
Z tym zimnem to nie jest aż tak źle. 😉 Średnia temperatura w Reykjaviku jest porównywalna do temperatury w Mediolanie. 😉
Bardzo ciekawe informacje, nie miałam okazji jeszcze odwiedzić.
Dziękujemy! 🙂
Świetny artykuł. Chyba muszę wybrać się do Islandii 🙂
Islandia jest piękna! 🙂
Zdjęcie jeziora i panoramy – nieziemskie! Z pewnością na żywo jeszcze ładniej się to prezentuje.
Wielkie dzięki 🙂